04 czerwca 2018

1000 pomysłów na poprawę samopoczucia: część 17

Dzisiejszy odcinek listy sposobów na poprawę samopoczucia w sporej części inspirowany jest książką "Narzędzia Tytanów" T. Ferrissa (oznaczone jako NT). Jest też kilka fajnych kont z Instagrama. Zapraszam do lektury i częstowania się!

 1. Latem jak najczęściej spędzaj wieczory na świeżym powietrzu. Z lampionami, kocami... Jest w tym coś naprawdę niezwykłego i magicznie przyjemnego!
 2. Poszukaj ciekawego szlaku rowerowego w twojej okolicy. Nieco dłuższego, z planem na odpoczynek w jakimś przyjemnym miejscu. Mamy w Polsce to szczęście, że takich tras po malowniczych zakątkach są dosłownie setki.
 3. Każdego ranka zrób 5-10 powtórzeń jakiegokolwiek ćwiczenia. Tylko tyle. Zajmie Ci to jedynie minutę, a będzie to wspaniałe pobudzenie organizmu do działania.
 4. Zamiast bezmyślnie kupować wciąż nowe przedmioty, kosmetyki, ciuchy (cokolwiek, co często kończy się w twoim przypadku kompulsywnymi zakupami), zainteresuj się bardziej tą kategorią przedmiotów - przerzuć swoje zachcianki zakupowe na chęć stania się znawcą w danej dziedzinie. Zainteresuj się np. polskim designem, małymi polskimi manufakturami, materiałoznawstwem, polskimi projektantami, naturalnymi kosmetykami, ich składami itp.  Samowolnie zaczniesz się wtedy skupiać bardziej na jakości niż na ilości, a do tego mocno poszerzysz swoje horyzonty.
 5. Poznaj i wprowadź do swojego życia od zaraz zasadę "dobrze", którą kieruje się Jocko Willink - emerytowany dowódca oddziału Navy SEAL. Natrafiając na komplikację czy przeszkodę, Jocko zawsze odpowiada po prostu "dobrze". I nie jest to sztuczne, przesadnie pozytywne myślenie, ale nastawienie na naprawianie problemów i odnajdywanie w nich szans na coś dobrego. To taka wojskowa wersja Polyanny. (NT)
 6. A propos powyższej persony, zacznij obserwować na Instagramie konto @jockowillink - jego zdjęcia zegarka o 4:30 pozwalają wierzyć, że o tej porze naprawdę da się wstawać i do tego trenować!
 7. Zamontuj sobie gdzieś hamak.
 8. Obserwuj na Instagramie konto @zborowskazofia - ta dziewczyna ma w sobie tyle powera i pozytywnej energii, że nie ma opcji, by cię nią nie zaraziła! 
 9. Wybierz się na relaks w basenach termalnych.
 10. Bardzo podobne do punktu 4 działanie zostało opisane także w profilu Roberta Rodrigueza (w tej samej książce), pod hasłem "Nie musisz się niczym martwić". Wszystko ma jakiś cel. Chociażby taki, żeby zmusić nas do jeszcze cięższej pracy, przezwyciężania własnych słabości, zdobycia głębszego doświadczenia. (NT)
 11. Pamiętaj, że dosłownie wszystko da się zrobić kreatywnie. Człowiek rodzi się z potrzebą kreatywnego wyrażania siebie i swoich odczuć w przeróżnych dziedzinach. Jeśli myślisz, że nie jesteś kreatywny, bo nie potrafisz rysować czy śpiewać, to jesteś w ogromnym błędzie. Spróbuj przez jakiś czas maksymalnie skupić się na swojej twórczej stronie i wplatać kreatywność we wszystko co tylko możliwe. Dosłownie we wszystko. Wszędzie szukaj nowych rozwiązań, nowych sposobów na zrobienie jakiejś rzeczy, na dodanie twórczego elementu, czegoś od siebie itp. Później wyciągnij dla siebie wnioski z tego eksperymentu. Koniecznie przeczytaj też książkę "Wielka Magia" E. Gilbert, o której wspominałam już wcześniej w tej serii.
 12. Spróbuj podać jakieś danie czy deser w tak pięknej i kreatywnej odsłonie, jak @foodbites 
 13. Nigdy nie oceniaj nikogo, jeśli nie możesz sam przed sobą, z pełną szczerością przyznać, że na 100% nie zachowałbyś się tak samo w danej sytuacji. Ćwicz w sobie empatię.
 14. Kup spontanicznie najtańsze zagraniczne bilety lotnicze jakie znajdziesz i wybierz się na 3-4 dniowy urlop bez żadnych wielkich planów.
 15. Weź udział w bookcrossingu.
 16. Spróbuj odtworzyć swoje ulubione smaki dzieciństwa. Dla mnie takim nieuchwytnym smakiem, który od lat próbuje (dotąd nieskutecznie) odtworzyć jest lipowa herbata. Zawsze piłam ją u mojej babci (zagryzaną piernikami). Chyba będę musiala kiedyś wreszcie się rozeznać w terenie i sama nazbierać gdzieś kwiaty lipy, bo te sklepowe niestety nie mają dla mnie żadnego smaku. A może chodzi właśnie o to, żeby tego smaku nigdy nie odtworzyć i wciąż i wciąż przywoływać go w pamięci?
 17. Wybierz się na łowy do second-handów. Fajną serię przewodników po najlepszych sh zaczęła ostatnio Kasia.
 18. Jeśli szukasz inspiracji do podjęcia jakiegoś działania, zacznij zachowywać się nieco wbrew logice i po prostu zacznij to coś robić. Nie czekaj aż spłynie na ciebie jakieś objawienie, genialny pomysł, zanim dowiesz się wszystkiego na ten temat itd. Czasem ważniejsze od idealnego pomysłu czy perfekcyjnego zapoznania się z każdym tajnikiem danej dziedziny jest po prostu praktyka i zrobienie pierwszego kroku. I nagle wtedy w głowie zaczynają pojawiać się dobre pomysły. (NT)
 19. Rozpoczynaj dzień, czytając chociaż zdanie czy dwa stoickiej filozofii - świetnie może pomóc w tym książka "Stoicyzm na każdy dzień roku" Ryana Holidaya.
 20. Gdy kompletnie nie potrafisz uszczęśliwić samego siebie, uszczęśliwiaj innych ludzi drobiazgami. To niezwykle skuteczny sposób na poprawienie...swojego własnego samopoczucia. Tak to już działa. Skupiaj się wtedy po prostu na innych, nie na sobie. Nie chodzi o to, żeby zamieść własne problemy pod dywan, ale żeby trochę się od nich zdystansować, przy okazji uprzyjemniając życie innym.
 21. Pamiętaj, że prawie zawsze możesz poprawiać swoje działania. Czyny liczą się dużo bardziej niż myśli. Każdego następnego dnia jesteś w stanie poprawić to, z czego nie jesteś do końca zadowolony. To właśnie jest samorozwój.
 22. Podejmując decyzje odnośnie działań, którymi chcesz się zająć się swoim życiu,  kieruj się dwoma kryteriami - wybieraj te rzeczy, które cię pociągają lub te, które budzą twój opór. Obojętne zostaw na później. (NT)
 23. Zacznij łapać chwilę przez zdjęcia robione aparatem typu Instax 
 24. Gdy odczuwasz lęk przed jakimś  działaniem, zadaj sobie proste pytanie: "co jest po drugiej stronie strachu?" Odpowiedź zazwyczaj brzmi "nic". Większość rzeczy, które nas hamują to tylko nasze wyobrażenia. Kryją się tylko w głowie. (NT)
 25. Zastanów się jakimi słowami Twój najlepszy przyjaciel opisuje Cię innym ludziom.
 26. Jeśli chciałbyś poprawić się w jakiejś dziedzinie, spróbuj przez 2 dni działać zupełnie inaczej, niż wszyscy ludzie. Odejdź od standardów i poszukaj naprawdę niecodziennych rozwiązań. To może być klucz do sukcesu. A w najgorszym wypadku po prostu wrócisz do wcześniejszych, zwykłych "procedur". Zbyt często jesteśmy zafiksowani na przyjęte i dobrze utarte już rozwiązania. Coś innego może zadziałać dużo, dużo lepiej. (NT)
 27. Przygotuj sobie smaczny, pożywny prowiant i wybierz się na całodniowy marsz. Możesz wybrać jakaś fajną trasę krajobrazową albo po prostu wyjść z domu i pójść przed siebie. Zobaczysz miejsca, które nawet już znasz z innej perspektywy.
 28. Zadawaj ludziom, którym udało się osiągnąć to, o czym również myślisz, odpowiednie pytania: np. parafrazując T. Ferrissa: Na co zmarnowałeś najwięcej czasu i pieniędzy? Czego nigdy więcej byś nie zrobił, a co zrobiłbyś ponownie? Gdybyś miał zacząć teraz od początku i wydać np.1000 zł na jakieś działania, co byś wybrał? (NT)
 29. Popracuj z książką "Droga Artysty" - codzienne pisanie niesamowicie wyzwala kreatywność.
 30. Wpisuj swoje cele i plany do kalendarza. Zadawaj sobie pytanie: "czy to marzenie, czy cel?" (NT)
 31. Podejmij wyzwanie odwiedzenia wszystkich parków narodowych w Polsce.
 32. Gdy czujesz się czymś onieśmielony, wyobrażaj sobie najbardziej pewną siebie, odważną i asertywną osobę jaką znasz w tej samej sytuacji. Nawet nie musisz jej lubieć (chociaż zawsze jest to plus). To ma być ta osoba, która zawsze bez wahania walczy o swoje. To może dodać ci powera do przełamania się.
 33. Zorganizuj ognisko!
 34. Przeznaczaj pieniądze na rozwiązywanie problemów oraz niedogodności - jeśli tylko możesz sobie na dane rozwiązanie pozwolić, to nie wahaj się i jak najszybciej przeznacz pieniądze na to coś, co pomoże ci  się z nimi uporać. Czasem zbyt długo tkwimy w jakimś martwym punkcie, narzekając na swoją sytuację, zamiast po prostu wydać część zarabianych pieniędzy, by poprawić swój komfort życia. Pieniądze są w dużej mierze po to, żeby je rozsądnie wydawać. (NT)
 35. Pojedź na wycieczkę do lasu z nastawieniem ciekawego świata dziecka - poszukaj różnych drzew, liści i spróbuj je nazwać, spróbuj znaleźć ślady jakichś zwierząt, różne żyjątka. Bądź dociekliwy. A jeśli masz dzieci, to koniecznie zorganizujcie sobie razem taki wypad.
 36. Śledź najfajniejsze miejscówki z Airbnb na ich instagramowym koncie. Niektóre powalają. Można się rozmarzyc! 
 37. Pojedź na kilka dni w dokładnie to samo miejsce, w którym spędzałeś wakacje jako dziecko. Odkopanie pięknych wspomnień gwarantowane.
 38. Zastanawiając się nad rozwiązaniem swoich problemów, zadawaj sobie pytanie "co mogę w tej sytuacji uprościć" zamiast standardowego "co jeszcze dodatkowo mogę zrobić". Zamiast dopisywać nowe zadania do zrobienia, spróbuj tym razem je odejmować, wpisując kolejne rzeczy na listę rzeczy "do niezrobienia". To może bardzo ułatwić ci sprawę. (NT)
 39. Wybierz się gdzieś pod namioty. Może na jakiś festiwal? Albo po prostu na łono natury.
 40. I jeszcze jedna rada odnośnie rozwiązywania problemów - zastanawiaj się, jak wyglądałaby dana sytuacje, gdyby była prosta. Czasem odcięcie się od komplikowania różnych spraw to najlepsza metoda. 
 41. Zapisuj przez 21 dni wszystkie dobre rzeczy, które zrobił dla ciebie Twój partner. Dobre słowo też się liczy. Jeśli jesteś singlem, zapisuj wszystkie życzliwe gesty jakie spotkały cię że strony innych ludzi.
 42. Przyjrzyj się swoim zadaniom i zastanów się, czy trochę nie udajesz produktywnej osoby, tak naprawdę wykonując masę nieistotnych rzeczy. Staraj się by twoje zadania były jak najbardziej sensowne i by ich wykonanie przynosiło największy możliwy efekt. Wyrzucaj w miarę możliwości zwykłe "zapełniacze" oraz rzeczy, które nic nie wnoszą w twoje życie. Wybierając zadania skupiaj się przede wszystkich na tych, których wykonanie uprości wykonanie innych rzeczy z listy, albo sprawi, że któreś z nich staną się już nieistotne. (NT)
 43. Wybierz się w góry i delektuj się przez dłuższą chwilę widokiem ze szczytu. 
 44. Jedz dużo szparagów i truskawek w sezonie!
 45. Zbuduj sobie w ogrodzie swoje prywatne kino plenerowe. (Ja też nie mam ogrodu, ale pomarzyć można!) 
 46. Wybierz się na kajaki.
 47. Rzuć wszystko i pojedź w Bieszczady - tamtejszego klimatu i atmosfery nie da się podrobić.
 48. Zacznij śledzić na Instagramie konto @nothingdownaboutit - otwiera horyzonty i robi moim zdaniem dużo lepszą robotę, niż niejedna kampania na temat osób z zespołem Downa. 
 49. Znajdź dla siebie jakąś "wspólnotę" i nie mam na myśli kwestii religijnych. Większość z nas potrzebuje być członkiem jakiejś zbiorowości - czy to w drużynie siatkówki, czy amatorskim zespole muzycznym, w organizacji studenckiej, stowarzyszeniu cyklistów, ekipie motocyklowej, w uniwersytecie trzeciego wieku, w grupie zajmującej się garncarstwem czy haftowaniem. Mogłabym mnożyć przykłady godzinami. Dołącz do grupy ludzi, z którymi będzie cię coś łączyć, a jeżeli jeszcze będziecie uczestniczyć w czymś co wymaga zespołowej pracy, to już w ogóle bajeczna sytuacja. 
 50. Zainteresuj się samodzielnym zbieraniem ziół i innych  roślin.
42 komentarze
 1. Uwieeeeeelbiam tę serię! Dziękuję po raz kolejny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wielkim wrażeniem, że można wymyślać aż tyle pomysłów i żaden się nie powtórzy. W dodatku są to pomysły, które serio da się zrealizować.
  Ja właśnie od jakiegoś czasu bardzo myślę o spływie kajakowym :D
  Zapraszam na mojego bloga: ala-ma-bloga.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że nic się nie powtarza! 😉 Sprawdzam jak tylko mogę, żeby w każdym punkcie było coś nowego. Spływy są boskie, ja byłam tylko raz na bardzo prostym, ale wrażenia (i widoki) super.

   Usuń
 3. Coś czuję że gdybym skorzystał z tej rady z namiotem, to na pewno odzyskałbym dobry humor, tym bardziej wyjeżdżając na kilka dobrych dni. Nie byłem pod namiotem od czasów bycia nastolatkiem, więc byłby to niezły back to the future ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dużo pomysłów. Dużo dotyczy samorozwoju

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wpis :D z chęcią bym nad sobą popracowała ale nie mam tyle samozaparcia :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny pomysły na poprawę samopoczucia. Hamak i spokój to najlepsze co może być :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super lista, bardzo mi się dzisiaj przyda. W taką pogodę zawsze łapie mnie depresja :/

  OdpowiedzUsuń
 8. Super dzieki:) korzystałem polecam

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny pomysł. Muszę wybrać sobie parę interesujących punktów i popróbować. O ostatnim z ziołami już myślę od dwóch lat, ale nigdy czasu nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. niektóre pomysły mi się sprawdzają

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam sie ze wszystkim co napisałaà! Zapraszam również na mojego świeżutkiego bloga. Mam nadzieje że również pomoge ludziom :)

  OdpowiedzUsuń
 12. fajnie też skupić się na sobie i rozwijać swoje pasje

  OdpowiedzUsuń
 13. Popieram @hania, nic nie oczyszcza umysłu jak rozwijanie swoich umiejętności i pasji, jest to zajmująco-satysfakcjonujące.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ekstra artykuł w sam raz aż do poczytania w pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. fajny pomysł na wpis, lubię ciekawych ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnóstwo inspiracji w pigułce - dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 17. hhahaha dzieki:) 3 lata z glowy:P

  OdpowiedzUsuń
 18. super wpis! na pewno skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 19. O nie! Już niedługo koniec! Nie przeżyje tego! Powiedz, że jeszcze planujesz jakieś super pomysły na poprawę humorku.

  OdpowiedzUsuń
 20. O rany to już 17sta część. Przeczytałem wszystkie 16 poprzednich i się świetnie bawiłem. Nie przestawaj robić tego co robisz!

  OdpowiedzUsuń
 21. Robi się coraz ciekawiej a już niestety końcówka ...

  OdpowiedzUsuń
 22. łał ! Obszerny materiał <3 Super !!!

  OdpowiedzUsuń
 23. przyznam, że ciekawe sposoby :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wiele ciekawych pomysłów na siebie i życie. Super :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Justyna wróć na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Uwielbiam twoje wpisy, podsuwasz tyle fajnych pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ciekawy wpis. Sokorzystm z tego napewno.

  OdpowiedzUsuń
 28. przyda się na te zimowe dni

  OdpowiedzUsuń
 29. Ta tablica jest superowa

  OdpowiedzUsuń
 30. Imponująca lista, dużo dobrych pomysłów.

  OdpowiedzUsuń
 31. Nie wiadomo co wybrać ✅ super ��

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetna seria i tyle dobrych punktów.

  OdpowiedzUsuń
 33. Z tak bogatą listą poprawa samopoczucia jest na prawdę możliwa.

  OdpowiedzUsuń
 34. Jak napisałaś o tym kinie w ogrodzie, to zapragnęła ogrodu! Tak bardzo!!!!

  OdpowiedzUsuń
 35. Fantastyczna lista :) tak dużo świetnych pomysłów, że naprawdę można nad sobą popracować :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Mam ścieżkę rowerową wkoło jeziora pod 10km, 3 razy w tygodniu staram się z niej korzystać. A profil Zosi obserwuje już od roku, mega pozytywna osoba!

  OdpowiedzUsuń
 37. Może nie wszystkie aktualnie da się wykonać ze względu na sytuację jaka panuje, jednakże na pewno wykorzystam to co będę mogła! ;) Świetny sposób na organizację czasu wolnego. ;)

  OdpowiedzUsuń