10 października 2017

1000 pomysłów na poprawę samopoczucia: część 14 1. Zarezerwuj sobie trochę czasu tylko dla siebie i pooglądaj albumy ze sztuką lub poczytaj książki na jej temat - np. autorstwa Bożeny Fabiani czy pokazywną przeze mnie ostatnio na Instagramie pozycję "100 najpiękniejszych obrazów". To taka wizyta w galerii bez wychodzenia z domu.
 2. Znajdź dla siebie kryjówkę - takie miejsce, w którym lubisz się skryć, czujesz się bezpiecznie, gdy nachodzi cię gorszy nastrój. Często w filmach pojawia się motyw takiego ulubionego miejsca-schronienia. Zastanów się, czy też masz gdzieś dla siebie taką bezpieczną przystań, w której możesz na spokojnie pobyć sam ze sobą i uspokoić emocje.
 3. Pomyśl o osobie, na którą zawsze możesz liczyć, wygadać się ze swoich problemów. Zapamiętaj ją jako ewentualny telefon bezpieczeństwa. Dobrze mieć gdzieś z tyłu głowy zakodowaną informację, że w razie czego jest osoba, do której bez wahania możesz się zwrócić. Takie koło bezpieczeństwa.
 4. Przeanalizuj swoje pozytywne interakcje z innymi osobami (przywołaj w pamięci np. trzy konkretne przykłady z tego dnia, chodzi zarówno o bliskich jak i nieznajomych) i zastanów się na ile czułeś bliskość i wspólny język z tymi osobami. Zadawaj sobie często takie pytanie wieczorem i po pierwsze postaraj się cieszyć satysfakcją z każdej udanej interakcji, a po drugie możesz chwilę zastanowić się nad ewentualnymi małymi zmianami, które mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć twoją radość z kontaktów z innymi ludźmi. Zawsze najprościej myśleć w oparciu o rzeczywiste sytuacje, które miały już miejsce. 
 5. Zastanów się jakie myśli czy nawyki najczęściej sabotują twoje działania i chęci pozytywnych zmian - nazwij je w jakiś humorystyczny sposób i przy kolejnej okazji powiedz sobie wyraźnie w myślach np. "aha, Pan Lepkie Łóżko próbuje mnie złamać i skusić do tego, żeby zamiast wstać i popracować, poleżeć jeszcze kolejny kwadrans. Nie ze mną te numery". Możesz nazwać w ten sposób wszystkie najpopularniejsze wymówki i hamujące twój rozwój myśli. Łatwiej będzie się im wtedy opierać, gdy świadomie je zauważysz i nazwiesz. W książce "Superbetter" są one określone jako "czarne charaktery", co jak myślę, dobrze oddaje ich naturę.
 6. Gdy zmagasz się z jakimś problemem czy negatywnym nawykiem, zadawaj bliskim pytanie "Gdybyś sam miał taki problem, jak podszedłbyś do jego rozwiązania, co konkretnie byś zrobił?" Może to być źródło naprawdę mądrych, świeżych pomysłów. Możesz też poprosić przyjaciół i rodzinę, by wymyślili dla ciebie zadania, które przybliżą cię do spełnienia twoich celów. 
 7. Zastanów się czy masz jakiś swój talizman szczęścia - nawet jeśli tak jak ja nie bardzo wierzysz w takie rzeczy, to po prostu noś go przy sobie.
 8. Zaplanuj wizytę w restauracji serwującą dania kuchni z innego kraju i wcześniej zapoznaj się z kontekstem kulturowym najpopularniejszych dań. Możesz również ugotować coś w domu i wcześniej poczytać trochę na temat wybranej przez ciebie kuchni.
 9. Realizuj codziennie choćby jedno zadanie, które przybliży cię do twoich celów, wartości, do tego co dla ciebie ważne. Codziennie. To bardzo ważne, by każdego dnia zrobić chociaż jedną rzecz, żeby nie wypaść z formy i trenować swój mięsień silnej woli oraz wzmacniać poczucie własnej skuteczności.
 10. Regularnie pomagaj ludziom poprzez serwis Siepomaga.pl  czy inne wspierające pomoc charytatywną platformy.
 11. Postaraj się myśleć o każdym swoim zadaniu jak o dobrej zabawie - zmień jakieś jego elementy i zaadaptuj go tak, żeby miało w sobie chociaż jej namiastkę. Wiem, że czasem o może być trudne, ale o to właśnie chodzi w tym wyzwaniu. Wyzwól swoją kreatywność! Dzięki temu niesamowicie wzrośnie twoja motywacja do jego wykonania. Zadawaj sobie pytania: "co może być w tym przyjemnego, ekscytującego, pobudzającego?".
 12. Zidentyfikuj swoje mocne strony i staraj się korzystać z nich codziennie, dostosowując do nich różne zadania i wyzwania. Gdy mierzysz się z jakimś zadaniem, zawsze zastanów się jak możesz wykorzystać w nim swoje mocne strony. To bardzo ważna kwestia, którą często pomijamy, skupiając się na własnych niedociągnięciach.
 13. Gdy zmagasz się z jakimiś negatywnymi emocjami, spróbuj pomyśleć o sobie w trzeciej osobie - "dlaczego Justyna stresuje się tym spotkaniem?" itp. To brzmi głupio, ale psychologowie Ethan Kross i Ozlem Ayduk odkryli, że taka technika dystansowania się  i zajęcie punktu widzenia zewnętrznego obserwatora naprawdę pozwala spojrzeć na daną sytuacje z szerszej perspektywy i tym samym łatwiej jest nam sobie ją przepracować. Można korzystać z tej techniki zarówno w odniesieniu do przeszłości, teraźniejszości jak i przyszłości. 
 14. Nad czym od zawsze zastanawiałeś się, czy byłbyś w stanie to zrobić? Zdecyduj się i zrób to. Serio.
 15. Jak najczęściej spotykaj się z ludźmi, którzy lubią się śmiać i mają podobne poczucie humoru do twojego.
 16. Znajdź kogoś, kto podziela twoje zainteresowania i wypytaj go dokładnie: o to, jak doskonali się w tej dziedzinie, gdzie szuka wiedzy na dany temat, co praktycznego może ci polecić, jakie są jego ulubione książki czy strony dotyczące tej kwestii itd. Podziel się także swoimi rekomendacjami.
 17. Zastanów się z jakiej rzeczy, którą mógłbyś zrobić w ciągu 30 najbliższych dni miałbyś najwięcej frajdy i radości i zabierz się do działania!
 18. Weź udział w wykładzie, slajdowisku itp. na temat kultury zupełnie odmiennej od twojej.
 19. Po spotkaniach z innymi ludźmi nie analizuj co poszło nie tak, jak głupio się zachowałeś w danej sytuacji itd. - wiele osób ma takie skłonności do przesadnego analizowania i krytycznego oceniania własnej osoby, ale to tylko szkodliwy nawyk myślowy. Próbuj kwestionować takie myśli i neutralizować ich działanie. Skupiaj się na pozytywnych aspektach kontaktów towarzyskich. Chyba, że faktycznie zrobiłeś coś nie tak - wtedy oczywiście warto się zastanowić jak to naprawić i jak uniknąć podobnej wpadki w przyszłości.
 20. Pytaj innych ludzi, co ich obecnie ekscytuje, na co czekają i czego nie mogą się doczekać w najbliższej przyszłości, a także co fajnego ostatnio robili, na czym teraz skupiają swoje zainteresowania. Staraj się przełamywać płytkie rozmowy, próbując lepiej poznać swojego rozmówcę.
 21. Pobijaj swoje własne rekordy - wcale nie mam na myśli osiągnięć sportowych (chociaż oczywiście też można je tutaj zawrzeć), ale całkiem przyziemne cele np. ilość dni pod rząd, w którym nie wyjdziesz z domu bez pościelenia łóżka. 
 22. Spróbuj podjąć jakieś wyzwanie z drugą osobą (albo grupą osób) i wykorzystaj efekt rywalizacji lub współpracy - jeśli wybierzecie model oparty o rywalizację, możecie ustalić przykładowo, że każdego dnia wygrywa osoba, która pierwsza wykona zakładane w wyzwaniu trzy zadania. Albo ustalić całą długą listę zadań do zrobienia na 30 dni i wygra ten kto pierwszy ją ukończy lub wykona z niej większą liczbę zadań. W modelu opartym o współpracę możecie wyznaczyć sobie wspólny cel - np. wykonanie określonych 20 zadań w ciągu tygodnia i po prostu razem wykreślać je z listy, gdy którejś z osób uda się je ukończyć. Możliwości jest tysiące - po prostu wymyślcie dla siebie jakąś fajną zabawę, odpowiednio dopasowaną do celu, który chcecie osiągnąć. 
 23. Czy jest jakiś kraj, który szczególnie cię pasjonuje, pod kątem podróżniczym, kulturalnym czy jakimkolwiek innym? Znajdź w swojej okolicy jakieś wydarzenie związane z tym państwem lub regionem np. koncert tamtejszego artysty, warsztaty kulinarne z kuchnią danego kraju itp.
 24. Okazuj szczery entuzjazm, gdy ktoś opowiada ci o swoim sukcesie lub dzieli się z tobą dobrymi wiadomościami - zadawaj pytania, które pomogą odtworzyć tę sytuację od początku, towarzysząc rozmówcy ponownie w tym miłym wydarzeniu.
 25. Kiedy komuś dziękujesz, zrób to porządnie - konkretnie powiedz za co dziękujesz, doceń wysiłek, jaki ta osoba włożyła w to, co dla ciebie zrobiła, próbując dostrzec i wyrazić tym samym jej mocne strony. Zamiast zwykłego "dzięki", możesz powiedzieć "dziękuję, że pojechałeś załatwić dla mnie tę sprawę, wiem, że musiałeś poświęcić na to czas, w którym mogłeś pracować nad swoim projektem, podziwiam twoje zorganizowanie i zaradność". Oczywiście to wszystko na raz to może być za dużo, ale myślę, że wiecie co mam na myśli. Każde podziękowania można po prostu rozszerzyć o ich bardziej skonkretyzowaną i spersonalizowaną wersję. Taką, która naprawdę wyrazi naszą wdzięczność i doceni starania drugiej osoby.
 26. Mów ludziom o ich mocnych stronach - sami, nie zawsze pewnie są ich świadomi.
 27. Kiedy spotyka cię coś złego, uświadom sobie, że nie jesteś sam w swoim cierpieniu. To część ludzkiej egzystencji, którą łączysz z wieloma innymi ludźmi. To w jakiś sposób zbliża cię do innych. Jest wiele osób, które przeżywają teraz to samo cierpienie co ty. Wiem, że zazwyczaj to naprawdę marne pocieszenie, ale zawsze warto popatrzyć w ten sposób na swój ból i w ten sposób chociaż odrobinę się od niego zdystansować. 
 28. Załóż dla siebie Dziennik Obserwacji Organizmu - możesz wykonać go samodzielnie w zwykłym notatniku i dopasować do tego, co dla ciebie jest istotne. Notuj posiłki, które dobrze lub źle wpłynęły na twoje samopoczucie, stan twojej skóry po stosowaniu danych kosmetyków itp. Bonus: zacznij prowadzić dla siebie listę wzmacniających pokarmów i dodawaj jeden taki produkt, do każdego swojego posiłku (np. orzechy, pestki dyni, konkretne warzywa czy owoce, superfoods).
 29. Spróbuj zadbać o swoją duchowość i połączyć się z czymś większym od ciebie - np. poprzez modlitwę, medytacją, patrzenie w niebo, ale też zachwycanie się sztuką, śpiewem chóru, poezją, czy pięknem natury. 
 30. Przytul się do drzewa. Poważnie!
 31. Szukaj możliwości do kontaktu z ludźmi innych narodowości - wymiany, spotkania językowe
 32. Obejrzyj film o czymś imponującym - wzbudź w sobie podziw.
 33. Ćwicz uważność, prowadząc samochód - wyłącz radio, bierz głębokie oddechy np. na każdych czerwonych światłach, próbuj nie przekraczać nawet o kilometr dozwolonej prędkości itp. Możesz wymyślić swoje własne ćwiczenia - te, które opisałam pochodzą z książki "Superbetter".
 34. Gdy znajdziesz jakiś cytat, który do ciebie przemawia, spróbuj od razu przełożyć go na konkretne akcje, jakie możesz podjać w codziennym życiu. Najlepiej zapisz swoje pomysły.
 35. Jeśli miałeś kiedyś jakieś zainteresowanie, które porzuciłeś, zastanów się nad czynnikami, które przyczyniły się do jego osłabnięcia i być może spróbuj wskrzesić je na nowo, w inny sposób.
 36. Zastanów się w jakiej pracy najlepiej mógłbyś wykorzystać zestaw swoich najmocniejszych stron 
 37. Regularnie rozbijaj swoje duże cele na małe, wykonalne i przystępne zadania oraz monitoruj ich wykonanie.
 38. Weź na tapetę jakiś temat, który cię interesuje i postanów kompleksowo go złębić - wybierz książkę, magazyn, artykuł internetowy, program TV czy film np. na youtube, audycję radiową lub podcast oraz stronę internetową lub bloga dotyczącą tej kwestii. Spróbuj znaleźć ciekawe źródła rozszerzające twoją wiedzę we wszystkich wymienionych obszarach. Zaplanuj w swoim kalendarzu trzy dni w tygodniu, w których będziesz przeznaczał 30 - 60 minut (w zależności od twoich możliwości) nad tym zadaniem. 
 39. Dołącz do Klubu Książki np. "Przeczytaj & Podaj Dalej"
 40. Przez najbliższy tydzień popracuj ciężej niż zwykle nad swoim głównym celem
 41. Weź torbę czy karton i w trakcie porządków wkładaj do niego wszystkie przedmioty, które wymagają jakichś dalszych czynności, bardziej złożonych niż odłożenie ich na swoje miejsce (np. sweter, w którym trzeba doszyć guzik, zabawkę, w której trzeba wymienić baterie). Łatwiej będzie ci później ogarnąć wszystkie tego typu zadania.
 42. Spróbuj włożyć więcej energii w jedną z twoich codziennych, standardowych czynności - możesz się wygłupiać w trakcie jej wykonywania, robić bardziej energiczne ruchy, rozmawiać z kimś innym, żywo gestykulując itp. Udawaj w tym czasie najbardziej energiczną osobą jaką znasz!
 43. Zostań dawcą krwi.
 44. Przepuszczaj innych kierowców na drodze.
 45. Dołącz do grupy FB "Kreatywne dziewczyny od Ani". Znajdziesz tam nie tylko masę inspiracji w przeróżnych kwestiach (naprawdę przeróżnych!), ale też możesz zadać dowolne pytanie i otrzymać odpowiedź w przyjaznej atmosferze. Niewiele jest takich miejsc w sieci. 
 46. Przeprowadź wielkie katalogowanie zawartości twojej szafy np. z aplikacją YourCloset (wkrótce wpis na ten temat!)
 47. Znajdź dla siebie jakąś niszę - i to niekoniecznie pod względem pomysłów biznesowych, ale też w kontekście zupełnie osobistym. Zastanów się nad swoimi wyjątkowymi cechami, zdolnościami, talentami, charakterystycznymi cechami, z którymi kojarzą cię twoi znajomi i pomyśl jak łącząc te różne rzeczy, mógłbyś stworzyć swój wyróżnik.
 48. Gdy coś nie wychodzi ci tak, jakbyś tego oczekiwał, nie zrzucaj odpowiedzialności na zewnętrzne czynniki i innych ludzi, tylko zadaj sobie odpowiednie pytania. W jaki sposób do tego doprowadziłem? Z jakimi moimi przekonaniami można to połączyć? Czy te przekonania są dla mnie korzystne? Co zrobiłem, albo czego nie zrobiłem? Co następnym razem powinienem zmienić, by uzyskać taki rezultat, jakiego oczekuję?
 49. Zapytaj bliską osobę na jakie danie miałaby największą ochotę i przygotuj ja tego samego, lub następnego dnia.
 50. Posłuchaj podcastów Tima Ferrissa, w których przeprowadza świetne wywiady z wybitnie inspirującymi osobami.
21 komentarzy
 1. Planowanie i zaczynanie od wykonywania jednego zadania można powiedzieć, że uratowało moje życie. Do tego warto połączyć to z prowadzeniem dziennika, nie tylko tak jak wspominałaś w wpisie w celu obserwacji organizmu, ale pisać tam o samopoczuciu, radości z tego, że wykonaliśmy konkretne zadanie i jak się z tym czujemy. Osobiście wylewam w swój dziennik wszystkie emocje.
  Wpis bardzo fajny, tak jak wszystkie. Dziękuję, że jesteś i robisz to co robisz :) Pozdrawiam M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamierzam za niedługo zacząć prowadzić taki dziennik, o jakim piszesz. Albo tzw. poranne strony, albo będę przelewać swoje myśli na papier wieczorem :) Bardzo Ci dziękuję!

   Usuń
 2. Uwielbiam posty z tej serii! Cudowne pomysły! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki Tobie trafilam na ksiazke SuperBetter. Jest naprawde wspaniala. Jestem Ci wdzieczna, ze wskazalas ja jako zrodlo inspiracji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no rewelacyjna jest! najlepszy poradnik!

   Usuń
 4. Aa, moja ulubiona seria! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne porady na poprawę samopoczucia, tym bardziej jak ktoś większość czasu spędza sam jak np.ja pracując w domu. Wtedy szuka się właśnie różnych sposobów na poprawę humoru, tym bardziej gdy pogoda za oknem jak teraz mocno jesienna i depresyjna.

  OdpowiedzUsuń
 6. świetny wpis, na pewno przyda mi się w te smutne i mało inspirujące jesienne dni ;( bo czasami aż łapie depresja, jak mysle o calym dniu spedzonym na studiach i w pracy

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie posty :) Niektóre z tych rzeczy robię regularnie i serio działają!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziś przytulalam się do dębu. Poważnie 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak biegam po parku to często mi sie zdarza ze widze ludzi przytalujacych drzewa tak wiec luz
   --
   zapraszam do siebie

   Usuń
 9. Ahhh, tak dawno mnie tu nie było. Lubię czytać Twoje posty, napawają mnie pozytywna energią i motywują do działania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Super wpis, właśnie dzisiaj mimo wolnego dnia, czuję się jakaś żła i samotna..

  OdpowiedzUsuń
 11. Numer 5 i 13 to fantastyczne techniki - chętnie je wypróbuję. :) Bardzo podoba mi się nazywanie naszych nawyków w zabawny sposób, od razu mam też w głowie to, jak te stworki mogłyby wyglądać. Pomaga wyprowadzić je poza nasz organizm i umysł, co ułatwia ich porzucenie i zdystansowanie się od nich. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Posty z pomysłami to jest to. Człowiek w tym zaganianym świecie nie ma czasu by usiąść i zastanowić sie nad sobą. A tutaj taki post i od razu robi się lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lista jest doprawdy imponująca jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kilka sposobów już wykorzystałem i... nie wiem jeszcze co o tym myśleć. Na pewno dam znać, jeśli podziałają :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostanio kupiłam książke superbeter i czytam ją raptem kilka dni ,a już widzę pozytywne zmiany w moim życiu. Nie wiem jak to działa ,ale czytając inne poradniki porad w nich zawartych nie umiem wcielić w życie, przy czytaniu superbeter jakoś mi się to udaję.Np.ostatnio miałam stresującą sytuację i ni stąd ni zowąd przypomniałam sobie metodę oddechową z tej książki i naprawdę mi pomogła.Więc polecam kupić!

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny wpis :) Ogólnie ostatnio mam bardzo duże wahania, jeśli chodzi o moje samopoczucie - raz czuję się całkiem dobrze, raz beznadziejnie. Zrozumiałam, że po prosut ja ciągle muszę coś robić, jakieś hobby, robienie coś co pozwala mi poszerzyć wiedze - tutaj właśnie najczęściej sięgam po jakieś ciekawe książki. Inaczej po prostu czuję się sfrustrowana, jak mam takie przeświadczenie, że po prostu będe się nudzić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Punkt 9 jest bardzo prawdziwy i rzeczywiście działa. Kiedyś w Adwencie postanowiłem sobie, że codziennie będę starał się sprawić jakiejś osobie (najlepiej obcej) radość. Choć do końca adwentu wytrwać mi się nie udało to odczułem bardzo mocno efekty tego działania :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Och, przykro mi, że Cię nie porwała…

  OdpowiedzUsuń