14 czerwca 2015

Rozwijaj swoje mocne strony w różnych kontekstach (5)

Jesteśmy nauczeni tego, by walczyć ze swoimi słabościami. Skupiamy się na swoich kompleksach, na tym co wypadałoby w sobie poprawić. A badania naukowców w tej sferze mówią jednoznacznie: każdy z nas posiada zbiór kilku szczególnych talentów, których kombinacja tworzy naszą niepowtarzalną, wyjątkową osobowość. Każdy.

Ja rozwinęłabym tą koncepcję również na kilka innych kontekstów - gdyż skupiać się na swoich mocnych stronach możemy nie tylko w odniesieniu do najlepszych cech naszego charakteru, ale także wyglądu czy umiejętności. Ale po kolei.

TALENTY - CZYLI MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI


Instytut Gallupa wyróżnił 34 główne talenty, które może posiadać człowiek. Każdy z nas może wyróżnić u siebie około pięciu najsilniej rozwininiętych talentów, które odpowiednio wykorzystane mogą zamienić się w nasze stałe mocne strony. Gdy popracujemy nad swoim talentem i dodamy do niego odpowiednią wiedzę i umiejętności, mamy spore szansę na stworzenie swojego ogromnego, wyróżniającego nas atutu. (Możecie poczytać krótkie opisy każdego z tych talentów w języku polskim na przykład tutaj.)

Dlaczego mądrzej jest szlifować swoje mocne strony, zamiast skupiać się notorycznie na naprawianiu tego co w nas najsłabsze? Tłumaczy to poniższy rysunek.


Kiedy pracujemy nad czymś, co jest dla nas naturalne, przychodzi nam z łatwością, jesteśmy w stanie mniejszym nakładem pracy osiągnąć znacznie większy wzrost niż próbą naprawiania tego, w czym jesteśmy słabi. Na pewno nie zawsze, ale w większości przypadków mamy wtedy szansę co najwyżej zbliżyć się do normy, podczas gdy pracując nad swoimi talentami mamy podwójne ułatwienie:
- startujemy z wyższego pułapu
- łatwiej nam osiągnąć wzrost w tym, w czym jesteśmy mocni.


Można zastosować to zarówno do szlifowania swoich najlepszych cech charakteru, do pracy nad własnym szczęściem i rozwojem, ale też w życiu zawodowym - w celu wybrania dla siebie idealnej pracy wykorzystującej nasz prawdziwy potencjał.

Jak ja staram się wykorzystywać swoje mocne strony we własnym życiu? Postanowiłam wynotować swoje talenty i wypisać jak najwięcej czynności, które mogą je wzmacniać i tym samym dawać mi szczęście i radość. 

Na przykład jedną z moich zalet jest duża wrażliwość na piękno i doskonałość. To coś, co wywołuje we mnie niesamowicie pozytywne odczucia. Jak mogę intensyfikować te emocje? Jak najwięcej obcując z pięknem. W podróżach, w naturze, w kulturze. Wybierać się na spacery po własnym mieście, jak najczęściej odpoczywając wśród pięknych, naturalnych krajobrazów, oglądać wartościowe, piękne filmy, słuchać ulubionych płyt, gotować ładne wizualnie dania, czytać na ławce w parku, obserwować... Pomysłów są tysiace. Już pisząc te słowa odczuwam prawdziwą przyjemność.

Inna z moich zalet, jaką odkryłam w przeprowadzonym na Happify teście, to ciekawość świata i ciągła chęć do nauki. Uwielbiam zgłębiać nowe tematy, "grzebać", doszukiwać się nowych informacji na wybrany temat. I to niekoniecznie naukowy. Nie lubię po prostu pobieżności. Gdy już czymś się zajmę, mam ochotę dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Ta cecha w przeciwieństwie do poprzedniej - która pomaga mi szczególnie w życiu prywatnym - jest niezwykle przydatna w życiu zawodowym. Chociaż korzystam z niej równie mocno w swoim wolnym czasie, zgłębiając interesujące mnie kwestie.


UMIEJĘTNOŚCI

Umiejętności to tereotycznie nieco inna para kaloszy, bo łatwiej nabyć je niż wrodzone talenty. Ale uważam, że warto poświęcić również trochę czasu na to, by uświadomić sobie już posiadane zdolności, które wyróżniają nas wśród innych. Warto zrobić z nich pożytek i jeszcze mocniej nad nimi pracować. 

Usiadź i zastanów się co potrafisz bardzo dobrze robić. Być może znasz dobrze niepopularny język obcy. Może fantatsycznie gotujesz, albo piszesz dobre opowiadania. Może jesteś świetnym kierowcą, albo doskonale znasz historię i ciekawostki na temat własnego miasta?

Zastanów się jak możesz połączyć swoje talenty z umiejetnościami oraz jaka jeszcze wiedza mogłaby ci się przydać, dla dalszego rozwoju twoich mocnych cech. Możesz zostać prawdziwym ekspertem, jeśli tylko dobrze rozpoznasz swój potencjał.


WYGLĄD

I myślę, że takie samo podejście powinniśmy przyjąć w odniesieniu do własnego wyglądu. Oczywiście czasem warto pracować nad tym, co się nam w sobie nie podoba, żeby czuć się lepiej we własnym ciele. Ale jeszcze mądrzej podkreślać swoje piękno, zwracając uwagę na nasze atuty. 

Każdy z nas ma w sobie coś szczególnie atrakcyjnego, a bardzo rzadko się na tym skupiamy. Zamiast eksponować piękne oczy, zamartwiamy się fałdkami tłuszczu itd. Zauważyłam już niejednokrotnie, że osoby które zwracają moją uwagę, nie są wcale ideałami pod względem atrakcyjności fizycznej. One po prostu są świadome swoich atutów i lubią swoje ciało. Nawet gdy jest nieidealne - a takie przecież najczęściej faktycznie jest. 

Macie pomysły na jeszcze inne aspekty, w których warto byłoby skupiać się na swoich mocnych stronach zamiast na słabościach? 
5 komentarzy
 1. Warto inwestować w swoje mocne strony i rozwijać się przez cały czas :)
  By docenić to co mamy do dyspozycji, warto zapytać znajomych, bądź rodzinę co sprawia, że wyróżniliby nas spośród całego tłumu ludzi. Gdy usłyszymy, że nasza praca plastyczna nie ma sobie równych, że potrafimy rozmawiać z ludźmi starszymi bądź coś jeszcze innego, wtedy okazuje się, że to co wydawało nam się zwyczajne, i rutynowe jest naszą największą zaletą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Inni często lepiej niż my sami widzą nasze mocne strony czy szczególne zdolności. Bardzo cenna wskazówka :)

   Usuń
 2. Tak właśnie się mówi, że talent to zaledwie 10% sukcesu. Najważniejsza jest praca, praca, praca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsze to odkryć w sobie te mocne strony czy talenty :) Wtedy jest o wiele prościej i można je rozwijać na wiele sposobów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysły na aspekty :) :
  - dobre relacje z dziećmi (umiejętność komunikowania się z nimi)
  - dobre relacje ze zwierzętami
  - satysfakcjonujące i regenerujące spędzanie wolnego czasu.
  Te trzy "działalności", aspekty, nie wiem, jak to dobrze nazwać, to potencjalnie pole do rozwoju osobistego (i talentów), potencjalne źródło satysfakcji, a jednocześnie wg mnie dość istotne elementy naszego życia. Często spychane przez pracę i codzienność. A można je fajnie i satysfakcjonująco zagospodarować.

  OdpowiedzUsuń