22 kwietnia 2013

Jak sprawić dobre pierwsze wrażenie - 15 wskazówek!

Pierwsze wrażenie na danej osobie możemy zrobić tylko raz, dlatego warto skorzystać z kilku prostych wskazówek, dzięki którym zaprezentujemy siebie w dobrym świetle. Nie dajmy się jednak zwariować - nie chodzi o to, żeby wykuć na pamięć sposoby robienia wrażenia na innych i co sekundę zastanawiać się "hmm.. czy nie powinnam teraz się uśmiechnąć, albo pochylić w stronę rozmówcy?!".

Trudno zrobić na kimś dobre wrażenie, udając kogoś, kim nie jesteśmy. Dlatego pierwsza zasada wszelkich kontaktów to po prostu naturalność. Warto jednak przyswoić sobie kilka przydatnych nawyków, które mogą zwyczajnie pomóc nam w kontaktach z innymi ludźmi.  

Myślę, że na początku najlepiej skupić się na jednej z poniższych wskazówek i poeksperymentować, jak sprawdza się w realnym życiu. Potem następną i następną...


1. Uśmiechaj się i pochylaj delikatnie w stronę rozmówcy

 

2. Mów tylko szczere komplementy

 

3. Spróbuj znaleźć wspólne zainteresowania lub doświadczenia z osobą, z którą rozmawiasz

 

4. Nie przerywaj

 

5. Stojąc, ustawiaj się twarzą do rozmówcy

 

6. Mów energicznym głosem

 

7. Słuchając czyjejś wypowiedzi, zadawaj pytania, okazuj zainteresowanie tematem 

 

8. Zachęcaj innych do przyłączenia się do rozmowy

 

9. Rozpoczynaj rozmowę w pozytywnym tonie, nie narzekaj, nie krytykuj

 

10. Dziel się swoimi pasjami i zainteresowaniami (w takim stopniu, by nie przyćmić innych swoją osobą)

 

11. Dziel się obserwacjami związanymi z codziennym życiem

 

12. Miej w zanadrzu kilka różnych tematów do rozmowy

 

13.  Nie skupiaj się na przykrych, bądź nudnych dla otoczenia szczegółach swojego życia

 

14. Bądź bardziej zainteresowany, niż interesujący

 

15. Pozwól innym "lśnić" w twoim towarzystwie


http://www.shemakesahome.com/2013/03/first-impressions.html

39 komentarzy
 1. Wiele osób powinno wprowadzić te zasady w życie. Nie mogę znieść osób, które przerywają, nie wyrażają żadnego zainteresowania zdaniem innych i dodatkowo non-stop narzekają :) A szczere komplementy to w Polsce rzadkość. Jest tyle rzeczy, na które można zwrócić uwagę i pochwalić u znajomych/rodziny, a mało kto to robi :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jest coś, co można pochwalić. Najlepiej, żeby było to coś nieoklepanego, co trochę zaskoczy odbiorcę komplementu, ale też trafi w sedno. Warto uczyć się tej sztuki :)

   Usuń
 2. wiele z tych zasad to dla mnie niemalże czasami mantra :) ale zawsze brakuje mi tematów do rozmowy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się stworzyć post, który może coś pomoże w tym temacie... :)

   Usuń
 3. bardzo fajne wskazówki:) nie są oklepane z pewnością:) ja całkiem niedawno nauczyłam się próbować z kimś zaleście wspólny temat tak łatwiej nawiązuje sie znajomości ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo - to ostatnio moja ulubione osobiste wyzwanie - znaleźć z każdym jakiś temat, który nas obojga interesuje, coś, co nas łączy. To naprawdę inspirujące... :)

   Usuń
 4. Super rady, ale najważniejsze jest jednak to by być sobą, po bez tego, ktoś przy drugim spotkaniu może się mocno rozczarować, a tego przecież chcemy uniknąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo trafne spostrzeżenie - nie po to budujemy dobre pierwsze wrażenie, żeby na drugim spotkaniu to wszystko okazało się sztuczna otoczką...

   Usuń
 5. Bardzo trafne wskazówki! Mnie niesamowicie irytuje, gdy mój rozmówca nie patrzy na mnie tylko w nieznane przestrzenie, wg mnie to brak szacunku. No i to polskie narzekanie, szczególnie w gronie ludzi starszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - a tak prosto zmienić takie dziwne przyzwyczajenie i po prostu nauczyć się patrzeć na kogoś, mówiąc do niego. Małe zmiany mogą przynieść ogromny efekt :)

   Usuń
 6. nie znoszę, jak ktoś gada o sobie non stop i nie da Ci wyrazić twojego zdania. :) od razu mam negatywne nastawianie :) cenne wskazówki! Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego jest się cudownym wyjątkiem, gdy robi się dokładnie na odwrót - a ludzie to czują i doceniają :) :*

   Usuń
 7. swietne wskazowki!!!:)na pewno wykorzystam:)!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądre wskazówki, jak zwykle :) Na pewno wykorzystam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak zawsze dajesz same dobre wskazówki :) Część z nich może wydawać się banalna, ale prawda jest taka, że oko w oko z nowo poznaną osobą popełniamy nieświadomie wiele gaf.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie bedzie perełek tygodnia? Bardzo je lubie

  OdpowiedzUsuń
 11. ciekawy post;) napewno zapamiętam te wskazówki

  OdpowiedzUsuń
 12. Własnie takiego tematu szukałam :) Super post :) Mogłabyś jeszcze zrobić notkę o tematach w różnych sytuacjach ( np. na wakacjach, przy pierwszym poznaniu ), ponieważ zawsze ich brakuje :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za świetny pomysł na wpis! Postaram się coś takiego stworzyć :)

   Usuń
 13. Ja bym dodała jeszcze - skup się na rozmowie - nie ma nic gorszego niż rozkojarzony rozmówca.... "eeeee, yyyyyyyy"
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo czasem wydaje nam się, że rozmowa to taka nic nieznacząca czynność. A tak naprawdę na niej trzeba się mocno skupić, pracować nad tym, jak porozumiewamy się z innymi ludźmi, wzbogacać swoje doświadczenia w tej kwestii. To sztuka, którą warto doskonalić jak inne - a może i bardziej :)

   Usuń
 14. Łał, wychodzi na to, że mam wszystko opanowane ;) To znaczy nie wiem, jak to z tym pochylaniem się i często nie wiem o czym mówić jak zapada cisza, ale poza tym się nieświadomie stosuję do tych punktów - dopiero jak kogoś bardziej poznam zdarza mi się narzekać. I zgadzam się z komentarzami wyżej, też nie lubię, jak rozmówca nie skupia się na rozmowie tylko odpływa myślami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wydaje się nam czasem, że druga osoba nie zauważy, jeżeli gdzieś sobie powędrujemy myślami i tylko będziemy potakiwać... Warto naprawdę skupić się na rozmowie, żeby poznać jak przyjemna jest taka prawdziwa komunikacja zamiast pobieżnych wymian własnych zdań i opinii bez słuchania co tak naprawdę ma do powiedzenia druga osoba.

   Usuń
 15. Naturalność. Przede wszystkim. A jeśli komuś się nie spodobam, to nie będę robić dobrego wrażenia na siłę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Prawda, świetna lista! Naturalność i szczerość jak najbardziej!

  OdpowiedzUsuń
 17. Dodałabym jeszcze "patrz w oczy, nie rozgladaj się po ścianach" - niby oczywiste, ale nie dla wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak - zapomniałam o tym punkcie, a jest to naprawdę ważne w kontaktach z drugim człowiekiem :)

   Usuń
 18. Oj chyba najbardziej nie lubię, jak ludzie podczas rozmowy narzekają. Na pracę, na Polskę, na innych ludzi, na jedzenie, na wszystko...
  Ja zawsze staram się znaleźć jakieś wspólne zainteresowania z osobą z którą rozmawiam, coś co nas łączy, fajnie gdy nagle się okazuje, że ktoś słucha tej samej muzyki, był w tych samych miejscach czy ma podobne hobby :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam takie poszukiwania wspólnych elementów z drugą osobą! :)

   Usuń
 19. Jeśli ktoś jest naturalny, szczery i przebojowy to ta lista nie jest mu zupełnie potrzebna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezupełnie się zgadzam, bo ktoś naturalny, szczery i przebojowy może być podczas rozmowy jednocześnie np. tak skupiony na sobie, nie dając drugiej osobie dojść do słowa, że cały jego czar na nic się nie przyda... :)

   Usuń
 20. Bardzo fajne rady. Niemniej należy pamiętać, że pierwsze wrażenie często bywa niestety mylące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak - to druga strona medalu, żeby nie skreślać kogoś tylko dlatego, że nie zrobił na nas zbyt dobrego pierwszego wrażenia :)

   Usuń
 21. Najczęściej to pierwsze wrażenie decyduje o szansie nawiązania nowych znajomości. Często zbyt pochopnie oceniamy ludzi. Częsty błąd, ale trudno to zmienić. To musi być zakorzenione głęboko w ludzkiej naturze.
  Udawanie nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Myślę, że może nawet pogorszyć sytuację.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zgodzę się z tym, ale nawet jeżeli ktoś będzie stosował się do wszystkich punktów i tak nie zyska ludzkiej sympatii. Sama zdałam sobie z tego sprawę całkiem niedawno kiedy ktoś mimika i gestami zraził mnie do siebie. Pierwsze wrażenie to delikatna sprawa i ciężko znaleźć złoty środek. Chociaż uśmiech i okazywanie zainteresowania rozmówcy raczej nie zaszkodzą.

  OdpowiedzUsuń
 23. sama stworzyłaś tą liste. ponoć pierwsez wrażenie ejst najwazniejsze i wystarczy sie ąłdnie uśmeichać a można gadac głupoy, a wszyscy cie dobrze odbiorą. ;) myślę że " bądź zainteresowany a nie interesujący" to dobra zasada ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Właśnie! Ludzie najlepiej czują się wśród osób które je doceniają i wyróżniają:!

  OdpowiedzUsuń