11 marca 2013

Sześć sekretów szczęścia - czyli moje ulubione wystąpienia TED cz.1

Dzisiaj przygotowałam dla Was sześć wyjątkowo ciekawych nagrań z wystąpień TED, odnoszących się do różnych tematów, które łączy jedno - każdy z nich w jakimś stopniu dotyczy szczęścia.

 Polecam obejrzenie filmów w całości - jednak jeśli nie macie tyle czasu przeczytajcie wybrane - moim zdaniem kluczowe - cytaty, podsumowujące idee zawarte w każdym z wystąpień.
 
Michael Norton: Jak kupić szczęście?

Jeśli sądzicie, że za pieniądze nie można kupić szczęścia - źle je wydajecie.
Może pieniądze nie dają szczęścia bo wydajemy je na niewłaściwe rzeczy a szczególnie, na siebie.

Nie chodzi o to, że wybieramy niewłaściwy produkt - tak nie damy sobie szczęścia.

Przestańcie myśleć o tym, co sobie kupić. 
Spróbujcie dzielić się z innymi.

Kwota czy sposób wydania pieniędzy na innych nie jest bynajmniej tak istotny jak sam fakt wydania na kogoś innego. By samego siebie uszczęśliwić - liczy się sam fakt. Nie trzeba szaleć z kasą, żeby dodać sobie szczęścia. Można zająć się drobnostkami i czerpać korzyści.

Rozdawanie pieniędzy uszczęśliwia bardziej niż zatrzymywanie ich dla siebie.Mihaly Csikszentmihalyi -  "Przepływ" - sekret szczęścia

Ludzie znajdują przyjemność i trwałą satysfakcję w działaniach, które wiążą się ze stanem "przepływu".

Występują pewne oznaki świadczące o tym, że osoba znajduje się w stanie "przepływu":

Koncentracja, która staje się tak intensywna, że prowadzi do uczucia ekstazy, daje pełne zrozumienie. Wiesz dokładnie co chcesz robić między jedną chwilą a drugą, natychmiastowo otrzymujesz informacje zwrotne. Wiesz, że to co masz zrobić jest możliwe, nawet jeśli jest trudne. Znika poczucie czasu, zapominasz o sobie, czujesz się częścią czegoś większego.

To co robisz, staje się celem samo w sobie.

"Przepływ" powstaje podczas robienia czegoś, co się naprawdę lubi - gry na pianinie, może podczas pracy - ważne jest aby czynność ta wymagała użycia naszych specjalnych umiejętności i była dla nas wyzwaniem.Barry Schwartz: Paradoks wyboru

Zbyt duży wybór nie sprawia, że czujemy się wolni - powoduje paraliż zamiast wyzwolenia. Nie czyni nas szczęśliwymi lecz zwyczajnie niezadowolonymi. Przy tylu możliwych opcjach ludziom trudno jest w ogóle dokonać wyboru.

Nawet jeśli pokonamy paraliż i dokonamy wyboru, jesteśmy mniej zadowoleni z naszego wyboru niż gdybyśmy wybierali spośród mniejszej liczby opcji. Wybierając jedną z wielu opcji łatwo wyobrazić sobie, że mogliśmy dokonać wyboru, który byłby lepszy. To sprawia, że żałujemy swojej decyzji, a ten żal zmniejsza zadowolenie z podjętej decyzji - nawet jeśli była to dobra decyzja.

Im więcej jest opcji, tym łatwiej żałować czegokolwiek, co nas rozczarowuje w opcji, którą wybraliśmy.

Nie ma wątpliwości, że wybór jest lepszy od jego braku, ale nie należy z tego wnioskować, że duży wybór jest lepszy niż mały.Graham Hill: Mniej rzeczy - więcej szczęścia

Mniej może znaczyć więcej. Mniej rzeczy i przestrzeni to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy oraz trochę więcej luzu w życiu.

Podejmuj bezlitosne decyzje - musimy wyzbyć się rzeczy niepotrzebnych i nauczyć się niekupowania kolejnych. Pytajmy się "Czy ta rzecz naprawdę uczyni mnie szczęśliwszym"?. Potrzebujemy rzeczy, które pokochamy przez lata, niezwykłe.

Zastanów się: "Czy mógłbym coś zmienić w swoim mieszkaniu? Czy to dałoby mi więcej wolności? Może zaoszczędzi mi czasu?"

Mniej może znaczyć więcej - zróbmy więc miejsce na dobre rzeczy.Matthieu Ricard: Nawyki szczęścia

Wszelkie nasze działania, nadzieje i marzenia są związane z głębokim pragnieniem szczęścia.
Tak często choć szukamy szczęścia, odwracamy się do niego plecami.

Najlepsza buddyjska definicja mówi, że dobre samopoczucie nie jest tylko przyjemnym doznaniem. 
Jest głębokim poczuciem spokoju i spełnienia. 

Stanem, który leży u podstaw i przenika wszystkie stany emocjonalne - wszystkie radości i smutki, których doświadczamy.

Jak poszukujemy szczęścia? Bardzo często szukamy go na zewnątrz. Sądzimy, że jeśli uzbieramy to i owo, spełnimy warunki, będziemy mieć wszystko, co potrzebne do szczęścia. Ale kontrola nad zewnętrznym światem jest ograniczona, chwilowa i często iluzoryczna. Warunki wewnętrzne są pewniejsze. Czyż to nie umysł zamienia zewnętrzne warunki w szczęście lub nieszczęście?

Jeśli wewnątrz jesteśmy silni psychicznie zewnętrzne warunki nadal grają rolę i wspaniale jest żyć dłużej, zdrowiej, mieć dostęp do informacji, edukacji, podróży, niezależności - to wszystko jest bardzo pożądane. Ale to nie wystarczy. To tylko dodatki, warunki. Doświadczenie, które wszystko interpretuje, jest w umyśle.

Niektóre stany ducha sprzyjają rozkwitowi i dobremu samopoczuciu. Inne znów szkodzą dobremu samopoczuciu. Emocje są ulotne, dlatego możliwość zmiany zawsze istnieje. To jest grunt pod medytację -trening umysłu, który decyduje o jakości każdej chwili życia.Ron Gutman: Ukryta moc uśmiechu

Kiedykolwiek będziecie chcieli wyglądać świetnie i kompetentnie, zwalczyć stres, czy poprawić relacje małżeńskie, albo po prostu poczuć się jak po porcji niezłej czekolady - bez narażania się na kalorie, albo tak jakbyście znaleźli 25 tyś. w kieszeni starej kurtki, albo gdy chcecie zyskać "supermoce", które pomogą wam i wszystkim dookoła żyć dłużej, zdrowiej, szczęśliwiej - uśmiechajcie się.


19 komentarzy
 1. Jestem ciekawa, czy w drugiej części znajdzie się ten filmik TEDa: http://osiagacz.info/w-skrocie/filmy/jak-zyc-pelnia-zycia.html ? Polecam, bardzo miło się słucha tego Pana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale zgadłaś :) - tak miał się znaleźć w części drugiej, czyli polskich wystąpieniach, tylko jeszcze zbieram innych kandydatów.

   Już samo słuchanie tego głosu wprowadza mnie w specyficzny nastrój + naprawdę świetna przemowa :) Oglądałam już parę razy!

   Znasz może jeszcze jakieś polskie wystąpienia godne polecenia :)?

   Usuń
  2. No niestety nie znam innych polskich, dopiero się wciągam w TEDa :) Ja na razie dwa razy oglądałam, przyjemnei sie słucha, ma coś w głosie masz rację i ładnie buduje zdania, nie wymądrza się, wrzuca anegdotki na temat, mówca doskonały :) Twoje linki też muszę przestudiować :D

   Usuń
 2. Jak ja mam Ci za to dziękować?! :D :*

  OdpowiedzUsuń
 3. ja bardzo bardzo lubię Amy Cuddy Your body language shapes who you are, czyli fake it till you become it.
  bardzo mnie poruszyło to wystąpienie i naprawdę staram się jak mogę i osiągam coś dzięki pracy nad sobą.

  OdpowiedzUsuń
 4. W wolnej chwili obejrzę te filmiki. Oglądałaś może filmik Jacka Walkiewicza z Teda "Pełna moc możliwości" ? Ostatnio było o nim straszno głośno. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - jak dla mnie jest genialnym mówcą :)

   Usuń
  2. W planach mam przeczytać jego książkę. :) Kiedy to się stanie tego nie wiem. :)

   Usuń
 5. Uwielbiam to! Od teraz zawsze w chwilę zwatpienia bd sięgać do tej notki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To co robisz jest piękne! Nigdy nie przestawaj! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za te filmiki!;) W tym momencie ich nie obejrzę, ale dodam je do zakładek. Lubię wykłady TED, potrafią być niesamowicie inspirujące;) Mogę się podzielić moimi ulubionymi wykładami. Wprawdzie nie dotyczą bezpośrednio tematyki szczęścia, ale myślę że są niezwykle ciekawe.
  http://www.ted.com/talks/lang/pl/jonathan_harris_collects_stories.html
  http://www.ted.com/talks/lang/pl/jonathan_harris_tells_the_web_s_secret_stories.html
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 8. wooow jesteś niesamowitą dawką inspiracji :) wspomniałam nawet o tobie na moim blogu :) dzięki za te filmiki ! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. z OGROMNYM ZAINTERESOWANIEM I ZACIEKAWIENIEM PRZECZYTAŁAM POST. BRAWA!!! POZDR MAGDA

  OdpowiedzUsuń
 10. Hejka, mam nadzieję, że uda mi się niedługo obejrzeć polecone przez Ciebie filmiki. Na razie moj internet strajkuje i nie daje rady. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie obejrzę te filmiki,już zapisałam sobie w zakładkach :)
  Może szczęście jest bliżej niż myślę? :)

  OdpowiedzUsuń